Preskočiť na obsah

Kronika mestskej časti

Z dejín LUNIKA IX

Názov Luník bolo označenie pre okrsky druhého najväčieho sídliska na Slovensku – Nového Mesta (Mestska časť Košice – Západ (tiež Terasa), ktoré sa skladalo z ôsmich takýchto častí (Luník I-VIII). Po dostavbe týchto častí nasledovala výstavba experimentálneho okrsku Luník IX, ktorý však bolo situovaný v značnej vzdialenosti od ostatných Luníkov. Bolo pôvodne projektovaný ako sídlisko typu ABC, ktorý mali obývať predovšetkým vojaci (A- armáda), policajti (B- bezpečnosť) a Rómovia (C- Cigáni).

Mestská časť Košice – Luník IX je jednou z 22 mestských častí mesta Košice. V tejto mestskej časti je najväčšia hustota rómskeho obyvateľstva na Slovensku. 

20st

Výstavba

S výstavbou sa začalo na konci 70-tých rokov 20. storočia, kedy asanovala rómska osada Tábor v širšom centre Košíc

1978

Prví nájomníci

Od roku 1978 sa na sídlisko sťahovali prví nájomníci, pričom zložky A a B oproti plánu v značne menšom množstve, a teda už v rokoch 1981-1989 sa sídlisko vyznačovalo vysokou koncentráciu Rómov

1990

Samostatná mestská časť

Lunik IX podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky z 1.októbra 1990 o meste Košice č.401/1990 Zb. je samostatnou mestskou časťou s vlastnou samosprávou.